Această prezentare necesită JavaScript.

Aşa cum s-a întâmplat în precedenta ediţie de campionat, atunci când au capotat în faţa unei nou-promovate, la debutul pe teren propriu (scor 1-2 cu FC Botoşani!) gaziştii s-au „împiedecat”, luni seara, de CSMS Iaşi, în faţa căreia au scos doar o remiză albă, cu toate că au evoluat timp de 56 de minute în superioritate numerică, după eliminarea lui Marius Mihalache (min. 39). Antrenorul medieşenilor, Cristian Dulca şi-a dovedit din nou limitele, aruncând în luptă un atacant naîncălzit, Târnovan, care s-a „rupt” după nici 20 de minute de joc şi nu a găsit „cheia” pentru a răpune echipa „fiarei” (Marius Lăcătuş) care, cu deosebire în repriza secundă a oferit doar teatru şi antijoc. Chiar i-am reproşat acest lucru, la conferinţa de presă, însă tehnicianul oaspeţilor s-a mulţumit să spună că „respect opinia dumneavoastră, însă nu vreau să intru în polemică pe această temă, considerând doar că am făcut un joc defensiv bun, după ce am rămas în inferioritate numerică”. Evident că, până la urmă, scopul scuză mijloacele, însă nimic nu-l scuză pe Cristian Dulca pentru prestaţia elevilor săi. Să continui să foloseşti doi închizători pe teren când adversarul evoluează în zece jucători, să-l ţii pe bancă pe fundaşul Ionuţ Buzean mult mai ofensiv decât Szilagyi, dar şi un bun executant al loviturilor libere, spune totul despre strategia falimentară a lui Dulca pentru respectiva partidă. Personal i-am remarcat pe Creţu, Muth şi Tahar care (alături de Pleşca) au evoluat fără greşeală. Iată, mai jos declaraţiile lui Marius Lăcătuş, de la finalul partidei, nu însă şi pe cele ale lui Cristian Dulca, având convingerea că suporterii medieşeni vor să vadă ce face acesta şi mai puţin ce zice!