GMM-U CLUJ 009Echipa de fotbal Gaz Metan Mediaş a reuşit vineri, în deschiderea celei de-a opta etape a Ligii I să obţină a doua victorie consecutivă în acest campionat (scor 2-1), în urma unei partide în care „alb-negri” au evoluat de la catastrofal la…letal. După o primă repriză destul de anostă cu o domninare sterilă a elevilor pregătiţi de Cristi Dulca, cel de-al doilea mitan s-a dovedit a fi mult mai spectaculos, nu doar prin prisma celor trei goluri marcate ci şi prin fazele închegate şi periculoase. Astfel, după ce oaspeţii au reuşit să deschidă scorul prin Adrian Borza (min. 56), cu un şut de la peste 25 de metri, gaziştii au întors rezultatul în mai puţin de cinci minute, în urma a două greşeli ale aceluiaşi fundaş stânga, Mendy. Mai întâi a fot egalarea lui Todea (min. 64), după un şut ratat al lui Alex Muntean, acelaşi mijlocaş care avea să aducă victoria patru minute mai târziu, cu un şut puternic şi plasat. Echipa cu cele mai ciudate nume din campionat (Târnăcop, Bucşă, Prescură, Calcan) putea să o încaseze şi mai abitir dacă, pe final, portarul Veselovsky n-ar fi intervenit miraculos la şuturile lui Vitinho şi Bud.GMM-U CLUJ 027