GMM-STEAUA 013Chiar dacă s-au scurs deja şase etape din actualul campionat, gaziştii rămân fără victorie în actualul sezon, cu toate că sâmbătă seara, în confruntarea cu campioana en-titre a ţării, Steaua Bucureşti, elevii lui Cristi Dulca au condus la pauză la o diferenţă de două goluri, meciul încheindu-se însă nedecis, 2-2. Buzean (min. 11) a executat magistral o lovitură liberă de la circa 40 de metri, iar mingea a intrat în poartă peste Tătăruşanu, ieşit în mod inexplicabil dintre buturi. După alte 16 minute, portarul oaspeţilor şi al echipei naţionale a gafat din nou, luând un gol pe colţul scurt, dintr-o altă fază fixă, respectiv o lovitură liberă de la marginea careului, executată de englezul Robertson. Din păcate, în euforia generală, autorul golului a uitat că avea deja un cartonaş galben, şi-a dat jos tricoul şi a fost eliminat de pe teren.GMM-STEAUA 015 Din acel moment, pentru medieşeni „filmul” s-a rupt complet. Dulca a dovedit încă o dată că nu ştie să gestioneze un rezultat favorabil la un moment dat şi a trecut la o apărare pe două linii. Invitaţi să atace non-stop în repriza secundă, steliştii aveau să puncteze până la final, de două ori, prin acelaşi jucător, fundaşul Lucian Filip, de fiecare dată, cu contribuţia – involuntară – a lui Todea şi Zaharia . Prima oară s-a întâmplat în minutul 74, când a trimis o „torpilă” de la 25 m, iar ultima oară în min. 82, din careu, după o pasă primită de la Mihai Costea. În minutul 86 „centralul” craiovean Sebastian Colţescu le-a refuzat gazdelor un penalty clar ca lumina zilei, după un fault în careu al lui Pârvulescu, asupra lui Dan Roman. La conferinţa de presă de la finalul întâlnirii, antrenorul campioanei Laurenţiu Reghecampf a declarat că echipa sa a controlat jocul de la un capăt la celălalt, însă două greşeli copilăreşti i-au adus pe medieşeni în avantaj. „Gaz Metan a făcut un excelent joc de apărare, însă până la urmă am reuşit să găsim antidotul apărării pe două linii a Mediaşului şi am obţinut un punct, astfel încât să rămânem neînvinşi”, a spus Reghecampf. „Omologul” acestuia, Cristian Dulca, radia de fericire deşi echipa sa ajunsese la -6 în „clasamentul adevărului”. Considerându-se cel puţin egalul lui Mourinho în branşa antrenorilor, Dulca şi-a permis să ironizeze şi chiar să-i ignore pe jurnaliştii care i-au adresat întrebări incomode. Una dineltre acestea se referea la conlictul dintre el şi portarul Răzvan Pleşca, în urma căruia, goal-keeper-ul titular al medieşenilor a ales pur şi simplu să plece de la echipă. Iată şi cele două formaţii care au evoluat sâmbătă seara la Mediaş, în cadrul etapei a VI-a – Gaz Metan: Buchta – R. Zaharia, Trtovac, Muth, Buzean – Tahar. Todea – A. Muntean (min. 53 Frăsinescu) , Vitinho (min. 84 Llullaku), C. Petre (min. 68 D. Roman) – J. Robertson. (Antrenor Cristian Dulca). Steaua Bucureşti: Tătăruşanu – Râpă (min. 36 M. Costea), Filip, Gardoş, Pârvulescu – Prepeliţă, Pintilii – A. Cristea, Răduţ (min. 46 Bourceanu), Tatu (min. 46 A, Popa) – Iancu. (Antrenor Laurenţiu Reghecampf). Cartonaşe galbene: Robertson (min. 3 şi 28), Vitinho (min.86) respectiv Pârvulescu (min. 83 şi 90+3). Cartonaşe roşii: Robertson/Pârvulescu.GMM-STEAUA 019